Poginulo 14 ljudi, u Srbiji Dan žalosti

Foto: RSE

Univerzitetski klinički centar Vojvodine (UKCV) potvrdio je da nema novih žrtava nesreće u Novom Sadu u obrušavanju nadstrešnice ispred ulaza u glavnu Željezničku stanicu, u kojoj je poginulo 14 ljudi, a da je troje povrijeđenih i dalje u teškom stanju, prenijela je Radio-televizija Srbije 2. novembra pozivajući se na saopštenje pres službe.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo da je identifikovano sedam žrtava, među njima dvije ženske osobe A. R. (2004) i A. Ć. S. (1989) i pet lica muškog pola H. S. (1997), M. M. (2003), Š. Đ. (1947), R. V. (1955) i S. V. (1979).

Spasilačke ekipe su tokom cijelog dana u petak izvlačile stradale iz ruševina. Uzrok urušavanja nije poznat.

Vlasti su najavile istragu nesreće na stanici koja je nakon trogodišnje rekonstrukcije otvorena ovog ljeta.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić rekao je za Radio-televiziju Srbije da je u toku inspekcijski nadzor kako bi se utvrdio uzrok pada nadstrešnice.

“I utvrdiće se to zašto nadstrešnica nije bila dio plana rekonsturkcije i ko je utvrdio da ona nije neophodna za rekonstrukciju”, rekao je Vesić 2. novembra, dan nakon nesreće.

Prema njegovim riječima, u projektu rekonstrukcije učestvovali Saobraćajni institut CIP, koji je uradio projekat, Infrastruktura željeznice Srbije koja je nadležna za stanicu i kineske kompanije, koje su bile izvođači radova.

Dan žalosti, zastave na pola koplja

U Srbiji je danas Dan žalosti, dok je u Novom Sadu proglašena trodnevna žalost. Zastave na zvaničnim institucijama su spuštene na pola koplja.

Drugi novembar za Dan žalosti proglasila je i bh. entitet Republika Srpska, dok su zvaničnici Crne Gore izrazili saučešće porodicama stradalih.

Građani su tokom večeri, 1. novembra u Novom Sadu palili svijeće i ostavljali cvijeće za stradale na Željezničkoj stanici. Počast stradalima odali su i građani Beograda i Valjeva.

Izvor: Pobjeda