Iranska studentkinja uhapšena nakon što se skinula iz protesta
Studentkinja se skinula u donji veš ispred svog univerziteta u Iranu u znak protesta protiv strogog islamskog pravila oblačenja za žene u zemlji.
Video koji kruži društvenim mrežama i koji je podijelila grupa za ljudska prava Amnesty International pokazuje kako žena sjedi ispred univerziteta u donjem vešu i nepokrivene kose.
Ona pokazuje prema svojim kolegama studentima, od kojih su mnoge žene pokrivene, prije nego što je prošetala po kampusu.
Na drugom video snimku se vidi kako hoda ulicom, još uvijek razodjevena, prije nego što je grupa muškaraca opkoli, ugura u automobil i odveze se.
Amnesty je u subotu saopštio da je žena uhapšena korištenjem sile nakon što je protestirala zbog nametljive primjene kodeksa odijevanja na islamskom univerzitetu Azad u Teheranu.
Ženu su ranije maltretirali članovi Basij, iranske dobrovoljačke paravojne grupe, unutar univerziteta, prema kanalu iranskih studentskih društvenih medija, biltenu Amir Kabir. Tvrdilo se da su joj pripadnici snaga pocijepali maramu i odjeću.
Pozivajući se na očevice, državna novinska agencija Fars javila je da se studentica skinula nakon što su dva pripadnika obezbjeđenja razgovarala sa njom i upozorila je da krši pravila oblačenja.
Direktorica za odnose s javnošću univerziteta rekla je da žena pati od mentalnih problema.
CNN nije bio u mogućnosti da samostalno utvrdi okolnosti incidenta.
Mai Sato, specijalna izvjestiteljica UN-a za Islamsku Republiku Iran, rekla je na X da će “pomno pratiti ovaj incident, uključujući odgovor vlasti”.
Nošenje hidžaba u javnosti je obavezno za žene prema striktnom tumačenju iranskog islamskog zakona koje sprovodi takozvana moralna policija u zemlji.
Iranke mogu biti podvrgnute oštroj kazni, čak i za manje prekršaje.
Širom Irana su 2022. izbili protesti protiv pravila oblačenja nakon smrti Mahse Amini, 22-godišnje žene koja je umrla u pritvoru moralne policije nakon što je uhapšena jer navodno nije nosila maramu kako treba.
Nakon nasilnog obračuna iranskog režima ubijene su stotine ljudi. Od tada su mnoge Iranke protestirale tako što su u javnosti skidale svoje marame.
Amnesty je pozvao na hitno i bezuslovno puštanje studenta Univerziteta Azad i tražio da joj se omogući pristup svojoj porodici i advokatu.
Direktor za odnose s javnošću Univerziteta Azad Amir Mahjob rekao je u objavi na X da je tim univerziteta intervenisao “nakon nepristojnog čina jednog od studenata” i odveo je u policijsku stanicu.
U kasnijoj objavi, pozivajući se na policijski izvještaj, rekao je da je studentkinja “bila pod teškim psihičkim pritiskom i da je imala mentalni poremećaj”.
Takođe je rekao da je studenkinja majka dvoje djece, odvojena od muža, i da se nada da reputacija njene porodice neće patiti od onlajn “glasina”.
Izvor: Nezavisne