Njemci žele što ranije u penziju, a vlasti planiraju produženje radnog staža

Gotovo polovina zaposlenih u Njemačkoj želi da napusti tržište rada prije nego što stekne uslove za redovnu penziju, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja zdravstvene osiguravajuće kuće DAK.

Ovi podaci dolaze u trenutku kada njemačka Penziona komisija razmatra prijedloge koji uključuju povećanje starosne granice za odlazak u penziju u skladu sa dužim životnim vijekom, kao i ukidanje mogućnosti prijevremenog penzionisanja bez umanjenja nakon 45 godina radnog staža.

Prema istraživanju koje je za DAK sproveo institut Forsa, 44 odsto zaposlenih razmišlja o ranijem penzionisanju. Sa druge strane, 35 odsto ispitanika planira da radi do zakonske starosne granice, dok devet procenata želi da ostane radno aktivno i nakon sticanja prava na penziju.

Posebno je izražen trend među zaposlenima starijim od 50 godina, gdje više od polovine ispitanika planira raniji odlazak iz radnog odnosa. Kao jedan od ključnih razloga navodi se zdravstveno stanje.

Među zaposlenima koji svoje zdravlje ocjenjuju dobrim, 48 odsto želi prijevremenu penziju, dok kod onih koji imaju zdravstvene probleme taj procenat raste na čak 60 odsto.

Podaci pokazuju i razliku u bolovanjima između mlađih i starijih radnika. Zaposleni do 49 godina češće koriste bolovanje, dok stariji radnici rjeđe odsustvuju sa posla, ali kada to učine, njihovo odsustvo traje znatno duže.

Generalni direktor DAK-a Andreas Štorm upozorio je da kompanije moraju više ulagati u očuvanje zdravlja starijih zaposlenih i prilagođavanje radnih uslova njihovim potrebama.

Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 7.000 zaposlenih širom Njemačke. Prema podacima njemačkog Saveznog zavoda za statistiku, u prvom kvartalu 2026. godine u toj zemlji bilo je zaposleno oko 45,64 miliona ljudi, što predstavlja blagi pad u odnosu na isti period prošle godine.

Izvor: CdM

Foto: Shutterstock