U Kotoru uhapšen haker kojeg potražuje FBI

Službenici Uprave policije, u saradnji sa Federalnim istražnim biroom (FBI), uhapsili su u Kotoru A.B. (39), državljanina Turske i Irana, kojeg Sjedinjene Američke Države potražuju zbog sumnje da je učestvovao u organizovanim hakerskim napadima i krađi identiteta.

Akciju su sproveli službenici Sektora za borbu protiv kriminala – NCB Interpol Podgorica, FAST tima za međunarodne ciljane potrage, u saradnji sa Odjeljenjem bezbjednosti Kotor, postupajući po zahtjevu nadležnih američkih organa i FBI-ja.

Prema navodima policije, A.B. je predmet krivičnog postupka koji se protiv njega vodi pred Višim sudom u Njujorku zbog više optužbi iz oblasti sajber kriminala.

Sumnja se da je od 2013. godine, kao saradnik pravnog lica sa teritorije Irana, učestvovao u masovnim hakerskim napadima na infrastrukturu Sjedinjenih Američkih Država, uključujući više od 150 univerziteta. Prema procjenama američkih vlasti, pričinjena šteta iznosi više od 3,4 milijarde američkih dolara.

Kako navode iz Uprave policije, ukradeni podaci i pristupi kompromitovanim univerzitetskim nalozima korišćeni su u korist Iranske revolucionarne garde (IRGC) i drugih korisnika iz Irana, uključujući tamošnje univerzitete.

Iz policije ističu da je ovom akcijom nastavljena uspješna saradnja između NCB Interpola Podgorica i FBI-ja. Navode da je u posljednje tri godine, zahvaljujući zajedničkim aktivnostima i razmjeni obavještajnih podataka, u Crnoj Gori locirano i uhapšeno ukupno sedam osoba koje su potraživali FBI i pravosudni organi Sjedinjenih Američkih Država.

A.B. će u zakonom propisanom roku biti sproveden sudiji za istragu Višeg suda u Podgorici, koji će odlučivati o daljem postupku u vezi sa njegovim izručenjem Sjedinjenim Američkim Državama.

Izvor: Borba

Foto: UP